Rozliczanie umów cywilnych - Dodatek nr 12 do Ubezpieczeń i Prawa Pracy nr 12 (270) z dnia 10.06.2010
Umowy cywilne - ustalanie składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych
Pracodawca objęty przepisami ustawy z dnia 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz. U. nr 158, poz. 1121 z późn. zm.) jest obowiązany do opłacania składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (dalej FGŚP) za pracownika, tj. osobę fizyczną, która, zgodnie z przepisami polskiego prawa:
-
pozostaje z pracodawcą w stosunku pracy lub
-
jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę nakładczą albo
-
wykonuje pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której, zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, albo
-
wykonuje pracę zarobkową na podstawie innej niż stosunek pracy na rzecz pracodawcy będącego rolniczą spółdzielnią produkcyjną, spółdzielnią kółek rolniczych lub inną spółdzielnią zajmującą się produkcją rolną,
jeżeli z tego tytułu podlega obowiązkowi ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, z wyjątkiem małżonka pracodawcy, a także jego dzieci własnych, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobionych, rodziców, macochy i ojczyma oraz osób przysposabiających, a także rodzeństwa, wnuków, dziadków, zięciów i synowych, bratowych, szwagierek i szwagrów oraz osób wykonujących pracę zarobkową w gospodarstwie domowym (art. 10 ww. ustawy).
Pracodawca nie ma obowiązku opłacania składki na FGŚP za osoby objęte ubezpieczeniami społecznymi na zasadzie dobrowolności.
Ważne: Składki na FGŚP nie opłaca się za zleceniobiorców, którzy ukończyli co najmniej 55 lat - kobiety i co najmniej 60 lat - mężczyźni (art. 9b ust. 2 ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy). |
|
Przykład |
|
Spółka jawna na okres od 1 czerwca do 31 grudnia 2010 r. zawarła umowę zlecenia z osobą niebędącą jej pracownikiem. Osoba ta pozostaje równocześnie w zatrudnieniu na podstawie stosunku pracy w pełnym wymiarze czasu pracy w innym podmiocie, z ustalonym wynagrodzeniem w stawce miesięcznej w wysokości 1.500 zł. Zleceniobiorca z tytułu wykonywania umowy zlecenia wniósł o dobrowolne ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Od wypłaconego zleceniobiorcy przychodu spółka naliczy składki na dobrowolne ubezpieczenia emerytalne i rentowe (zawsze obowiązkową składkę na ubezpieczenie zdrowotne). Nie nalicza natomiast składki na FGŚP (także na Fundusz Pracy), ponieważ ubezpieczenia emerytalne i rentowe są dla zleceniobiorcy dobrowolne.
Składki na FGŚP ustala się od wypłat stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe bez stosowania jej ograniczenia do kwoty rocznego limitu. Wysokość składki na FGŚP określa ustawa budżetowa. W 2010 r. została ona ustalona na poziomie 0,10% podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.
www.SkladkaZUS.pl:
Więcej na stronie www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - sprawdź! | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
Druki
Darmowe druki aktywne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - ZUS
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|