Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 10 (364) z dnia 10.05.2014
Korekta nieprawidłowego oznaczenia wpłaty składek na ubezpieczenia społeczne
1) Wspólnik spółki cywilnej opłacający składki wyłącznie za siebie, w tym na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, dokonał 15 kwietnia br. wpłaty za marzec. Na wpłacie popełnił błąd wpisując identyfikatory spółki, która opłaca składki za pracowników, zamiast własne. Jakie działania powinien podjąć aby błędna wpłata została zaewidencjonowana na jego koncie w ZUS?
Czytelnik powinien niezwłocznie wystąpić do ZUS z wnioskiem o przeksięgowanie błędnej wpłaty z konta spółki na swoje (wzór wniosku RD-6 - "Wniosek o przeksięgowanie wpłat pomiędzy kontami płatników składek" znajduje na stronie internetowej ZUS, w zakładce wzory dokumentów).
Zasady rozliczania przez ZUS wpłat dokonanych przez płatników składek wynikają z przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 kwietnia 2008 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawach rozliczania składek, do których poboru jest zobowiązany Zakład Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. nr 78, poz. 465 ze zm.). Zawarte w powołanym akcie prawnym uregulowania stanowią, że w przypadku stwierdzenia w dokumentach ubezpieczeniowych nieprawidłowości uniemożliwiających dokonanie prawidłowego rozliczenia na koncie płatnika składek i zaewidencjonowania danych na koncie ubezpieczonego, ZUS przeprowadza postępowanie wyjaśniające mające na celu wyeliminowanie tych nieprawidłowości (§ 21 ust. 1 ww. rozporządzenia).
Czytelnik nie czekając na działania ze strony ZUS w tym zakresie, powinien złożyć wniosek RD-6 dołączając do niego oświadczenia pozostałych wspólników spółki, w których wyrażają zgodę na zaewidencjonowanie nieprawidłowo oznaczonej wpłaty na jego koncie. Złożenie wniosku wraz z oświadczeniami spowoduje zakończenie postępowania wyjaśniającego w przedmiocie błędnej wpłaty i dokonanie przez ZUS przeksięgowania, pod warunkiem jednak, że po wyksięgowaniu wpłaty na koncie spółki nie powstanie zadłużenie.
Jeśli wniosek, o którym mowa powyżej, zostanie rozpatrzony pozytywnie, ZUS poinformuje płatnika składek o tym fakcie, podając jednocześnie aktualny stan jego konta w ZUS (§ 24 ust. 1 ww. rozporządzenia).
2) Czy w tej sytuacji ZUS wyłączy wspólnika spółki z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego?
Nie można tego wykluczyć, biorąc pod uwagę fakt, iż ZUS zaewidencjonuje na koncie Czytelnika wpłatę w dacie jej przeksięgowania, a nie w dacie wpłaty. Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy o sus, dobrowolne ubezpieczenie chorobowe przedsiębiorcy ustaje od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, za który nie opłacono w terminie składki należnej na to ubezpieczenie. Zatem, ubezpieczony aby kontynuować dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, powinien wystąpić do ZUS z wnioskiem o wyrażenie zgody na opłacenie składki po terminie, uzasadniając przyczyny jej nieterminowego opłacenia faktem niewłaściwego oznaczenia wpłaty (we wniosku powinien wskazać, że gdyby nie błędne oznaczenie wpłaty, zapłata składek nastąpiłaby w terminie).
www.SkladkaZUS.pl:
Więcej na stronie www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - sprawdź! | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
Druki
Darmowe druki aktywne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - ZUS
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|