Gazeta Podatkowa nr 57 (1723) z dnia 16.07.2020
ZUS od kwoty ekwiwalentu za urlop po ustaniu zatrudnienia
Z dniem 30 czerwca 2020 r. rozwiązaliśmy z pracownikiem umowę o pracę. Wynagrodzenie należne za czerwiec br. wypłaciliśmy mu (zgodnie z zasadami obowiązującymi w naszej firmie) na początku lipca br. Wraz z nim otrzymał on też ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy w 2019 r. oraz kilkanaście dni z 2020 r. Wypłata wskazanego ekwiwalentu została dokonana po ustaniu zatrudnienia tej osoby. Czy będzie ona zwolniona z obciążeń składkowych?
NIE. Kwota wypłaconego pracownikowi ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy podlega składkom ZUS nawet wtedy, gdy jego wypłata ma miejsce po rozwiązaniu z pracownikiem umowy o pracę. Należy jednak zwrócić uwagę, że pracodawca jest zobowiązany wypłacić pracownikowi ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy w ostatnim dniu zatrudnienia. Jego wypłata po tym dniu (tak jak ma to miejsce w tym przypadku) jest więc niezgodna z przepisami prawa pracy.
Dla pracownika podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne stanowi przychód w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o pdof (Dz. U. z 2019 r. poz. 1387 ze zm.) uzyskiwany z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy. Za przychód ze stosunku pracy (zgodnie z tym przepisem) uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło ich finansowania. Stanowią go w szczególności wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona. Ponadto przychodem takim są świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
Wprawdzie ustawodawca zwolnił niektóre przychody pracownicze z obciążeń składkowych m.in. na podstawie rozporządzenia MPiPS w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 1949), to jednak wśród nich nie wymienił ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Zatem jego kwotę pracodawca powinien uwzględnić w podstawie wymiaru składek ZUS pracownika. Natomiast składki ubezpieczeniowe wyliczone od kwoty tego świadczenia powinien wykazać w raporcie ZUS RCA sporządzonym za miesiąc, w którym zostanie ono pracownikowi wypłacone (przykład).
Przykład Firma rozwiązała z pracownikiem umowę o pracę z dniem 30 czerwca 2020 r. W dniu 3 lipca br. byłemu już pracownikowi wypłaciła wynagrodzenie za pracę należne za czerwiec 2020 r. oraz ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy za 2019 r. i kilkanaście dni z 2020 r. Zakład pracy w raporcie ZUS RCA sporządzonym za tę osobę za lipiec br. (z kodem tytułu ubezpieczenia 30 00 X X) rozliczy składki ZUS od kwoty wynagrodzenia wypłaconego jej za dni przepracowane w czerwcu br. i ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. |
www.SkladkaZUS.pl:
Więcej na stronie www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - sprawdź! | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
Druki
Darmowe druki aktywne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - ZUS
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|