Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 11 (509) z dnia 1.06.2020
Zwolnienie pracodawcy z opłacania składek na FP, FS i FGŚP po powrocie pracownicy z urlopu macierzyńskiego
Pracownica w połowie kwietnia br. po zakończeniu urlopu macierzyńskiego wróciła do pracy (z urlopu rodzicielskiego korzysta pracownik - ojciec dziecka). W tym miesiącu wypłaciliśmy jej wynagrodzenie za przepracowaną część miesiąca oraz zasiłek macierzyński. Czy od wynagrodzenia za pracę należało obliczyć składki na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy i FGŚP?
Pracodawca nie opłaca składek na Fundusz Pracy (FP), Fundusz Solidarnościowy (FS), Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) za pracowników powracających z urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego lub urlopu wychowawczego w okresie 36 miesięcy począwszy od pierwszego miesiąca po powrocie z urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego lub urlopu wychowawczego. Tak wynika z art. 104a ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2019 r. poz. 1482 z późn. zm.), art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 23 października 2018 r. o Funduszu Solidarnościowym (Dz. U. poz. 2192 z późn. zm.), art. 9a ustawy z dnia 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz. U. z 2020 r. poz. 7).
Ważne: Okres 36 miesięcy zwolnienia z opłacania składek na FP, FS i FGŚP liczy się od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło zakończenie urlopu związanego z rodzicielstwem. |
Jeśli więc pracownica po zakończeniu urlopu macierzyńskiego powróciła do pracy w trakcie miesiąca, to od pierwszego dnia następnego miesiąca pracodawca jest zwolniony z opłacania za nią składki na wcześniej wymienione Fundusze.
Przykład |
Zakładamy, że pracownica z pytania 14 kwietnia 2020 r. powróciła do pracy po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego (z urlopu rodzicielskiego korzysta pracownik-ojciec dziecka). Pracodawca jest zwolniony z opłacania za nią składek na FP, FS, FGŚP w okresie od 1 maja 2020 r. do 30 kwietnia 2023 r. (36 m-cy).
Pracodawca wypłat wynagrodzeń za dany miesiąc dokonuje 29. dnia tego miesiąca. W dniu 29 kwietnia 2020 r. pracownica otrzymała wynagrodzenie za pracę (3.400 zł) oraz zasiłek macierzyński (1.794,78 zł).
Pracodawca od wypłaconego pracownicy wynagrodzenia rozliczy składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, FP, FS, FGŚP. Począwszy od wypłat podlegających oskładkowaniu otrzymanych przez pracownicę w maju br. (do 30 kwietnia 2023 r.), pracodawca nie opłaca za nią składek na ww. Fundusze.
Zwracamy uwagę! Pobieranie zasiłku macierzyńskiego jest odrębnym tytułem do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych (art. 6 ust. 1 pkt 19 ustawy o sus). Od wypłaconego pracownicy z przykładu zasiłku macierzyńskiego pracodawca oblicza składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, wykazując je w raporcie ZUS RCA z kodem tytułu ubezpieczenia 12 40 X X. Składki te są finansowane z budżetu państwa za pośrednictwem ZUS (art. 16 ust. 8 ustawy o sus).
www.SkladkaZUS.pl:
Więcej na stronie www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - sprawdź! | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
Druki
Darmowe druki aktywne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - ZUS
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|