Gazeta Podatkowa nr 18 (1163) z dnia 2.03.2015
Składki ZUS od kwoty ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy
Z dniem 9 marca 2015 r. zostanie rozwiązana z pracownikiem umowa o pracę na czas nieokreślony. Wobec tego, że do ustania zatrudnienia nie wykorzysta on urlopu wypoczynkowego, na koniec tego miesiąca wypłacimy mu ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Czy od kwoty tej wypłaty mamy obowiązek naliczyć, a następnie opłacić składki ZUS (społeczne, zdrowotną i FP oraz FGŚP)?
TAK. Od kwoty wypłaconego pracownikowi ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy pracodawca naliczy i opłaci składki ZUS.
Prawo do ekwiwalentu za niewykorzystany urlop pracownik nabywa w przypadku rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Reguluje to art. 171 § 1 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 1502).
Podstawę wymiaru składek ZUS dla pracowników stanowi przychód w rozumieniu przepisów ustawy o pdof, osiągany z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy. Tak wynika z art. 18 ust. 1 i art. 20 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 121) oraz art. 81 ust. 1 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.).
Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy jest przychodem ze stosunku pracy w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o pdof. Zatem pracodawca powinien uwzględnić jego wysokość w podstawie wymiaru składek zarówno społecznych, jak i zdrowotnej pracownika. Tym samym podlega on wliczeniu do podstawy wymiaru składek na FP i FGŚP.
Co istotne, ekwiwalent, o którym mowa, wlicza się do podstawy wymiaru składek ZUS również wtedy, gdy został on wypłacony (bądź postawiony do dyspozycji pracownika) po rozwiązaniu z nim umowy o pracę. O tym bowiem, czy wypłata stanowi przychód ze stosunku pracy nie decyduje faktyczne pozostawanie danego pracownika w zatrudnieniu w momencie dokonania przez pracodawcę wypłaty. Istotne jest tu to, że przychód ten został osiągnięty przez daną osobę z tytułu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę.
Wyliczone składki ubezpieczeniowe wykazać należy w raporcie ZUS RCA sporządzonym za miesiąc, w którym dokonana zostanie jego wypłata.
Przy czym, jeśli zostanie on pracownikowi wypłacony w tym samym miesiącu, w którym ustało jego zatrudnienie, wówczas jako kod tytułu ubezpieczenia pracownika w tym raporcie należy wpisać 01 10 X X. Gdy wypłata ekwiwalentu nastąpi w następnym miesiącu po ustaniu zatrudnienia, wtedy należy podać kod tytułu ubezpieczenia 30 00 X X.
www.SkladkaZUS.pl:
Więcej na stronie www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - sprawdź! | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
Druki
Darmowe druki aktywne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - ZUS
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|