Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 15 (369) z dnia 1.08.2014
Dodatek za rozłąkę w podstawie wymiaru składek ZUS
Zatrudniliśmy pracownika zamieszkującego poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy. Z tego tytułu pracodawca przyznał pracownikowi dodatek za rozłąkę. Czy kwota tego dodatku jest zwolniona z oskładkowania?
Z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne wyłączona jest kwota dodatku za rozłąkę wypłacanego pracownikom czasowo przeniesionym oraz strawne - do wysokości diet z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju, określonych w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju. Tak stanowi § 2 ust. 1 pkt 18 rozporządzenia składkowego.
Zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz. U. poz. 167) dieta z tytułu krajowej podróży służbowej aktualnie wynosi 30 zł za dobę podróży.
Jak wyjaśnił ZUS w interpretacji indywidualnej z dnia 23 kwietnia 2014 r., znak: DI/100000/43/481/2014: "(…) aby skorzystać z wyłączenia przewidzianego wskazanym powyżej przepisem (§ 2 ust. 1 pkt 18 rozporządzenia składkowego - przypis redakcji) konieczne jest przeniesienie pracownika poza miejsce wykonywania przez niego pracy, które oznaczone jest w zawartej z nim umowie o pracę. Przeniesienie to, które zwyczajowo następuje w ramach porozumienia pracownika z pracodawcą, musi mieć charakter tymczasowy (czasowy). W sytuacji natomiast, gdy w umowie o pracę zawartej z pracownikiem wskazano jako miejsce świadczenia przez niego pracy alternatywnie kilka miejscowości, bądź też miejsc, w których pracodawca prowadzi swoje inwestycje (…) nie sposób mówić o czasowym przeniesieniu pracownika do świadczenia pracy poza stałe miejsce jego zatrudnienia. (…)".
Wobec powyższego na mocy powołanego na wstępie przepisu, zwolnieniem składkowym objęty jest dodatek za rozłąkę wypłacany pracownikom czasowo przeniesionym do pracy w innej miejscowości - do określonej wysokości. Jak wskazał ZUS w interpretacji indywidualnej z dnia 14 października 2013 r., znak: DI/100000/451/1308/2013: "(…) w sytuacji gdy pracodawca wypłaca swoim pracownikom oddelegowanym do wykonywania pracy w innej miejscowości dodatek za rozłąkę mający na celu zrekompensowanie faktu czasowego przebywania pracownika poza miejscowością zamieszkania z powodu świadczenia przez niego pracy poza siedzibą pracodawcy i zakładu głównego, to wartość tego dodatku (w wysokości nieprzekraczającej diety z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju) nie będzie podlegać uwzględnieniu w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. (…) w sytuacji, gdy przedsiębiorca wypłaca dodatek za rozłąkę w stałej miesięcznej kwocie wyliczonej, jako iloczyn średniej ilości dni pobytu pracownika w miejscowości czasowego przeniesienia i dziennej diety należnej pracownikowi z tytułu podróży służbowej na terenie kraju, określonej w przepisach (…), to tak ustalony dodatek za rozłąkę nie stanowi podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, ale (…) jedynie do kwoty nieprzekraczającej wysokości diety należnej w przypadku odbywania przez pracownika krajowej podróży służbowej (…). Nadwyżka poza określony limit stanowić będzie postawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. (…)".
Powyższego wyłączenia nie stosuje się w przypadku opisanym w pytaniu, bowiem nie ma w tej sytuacji mowy o instytucji przeniesienia pracownika do pracy w innej miejscowości.
www.SkladkaZUS.pl:
Więcej na stronie www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - sprawdź! | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
Druki
Darmowe druki aktywne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - ZUS
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|