Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 20 (811) z dnia 10.07.2013
Składki ZUS od bezpłatnego udostępnienia pracownikowi samochodu służbowego do celów prywatnych
W spółce za pomocą aneksu dokonano zapisu w regulaminie wynagradzania i premiowania o możliwości używania przez pracowników samochodów służbowych do celów prywatnych. Dodatkowo wprowadzono regulamin "Polityka Samochodowa", w którym wskazano, że pracownikom, których zakres lub charakter pracy powodują konieczność wykonywania zadań służbowych poza siedzibą spółki, a którym powierzone zostały pojazdy, przysługuje uprawnienie do bezpłatnego z nich korzystania w celach osobistych. Przy czym prywatne korzystanie z nich nie może w danym miesiącu przekroczyć limitu 400 km. Czy w tej sytuacji tak uzyskany przez pracowników przychód podlega składkom ZUS?
Dla pracowników podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne stanowi przychód w rozumieniu przepisów ustawy o PDOF, osiągany u pracodawcy z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy. Tak wynika z art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.). Za przychody ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń. W szczególności do przychodów tych zalicza się: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop oraz wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wartość została z góry ustalona. Ponadto zalicza się do nich świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, a także wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. Taka definicja przychodu określona została w art. 12 ust. 1 ustawy o PDOF.
Podstawy wymiaru składek ubezpieczeniowych nie stanowią natomiast przychody enumeratywnie wymienione w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz. U. nr 161, poz. 1106 ze zm.), zwanego rozporządzeniem składkowym. W katalogu takich przychodów ustawodawca wprawdzie w § 2 ust. 1 pkt 26 wymienił korzyści materialne wynikające z układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu, a polegające na uprawnieniu do zakupu po cenach niższych niż detaliczne niektórych artykułów, przedmiotów lub usług oraz korzystaniu z bezpłatnych lub częściowo odpłatnych przejazdów środkami lokomocji, to jednak nie zawarł w nim świadczeń w postaci m.in. bezpłatnego udostępniania przez pracodawcę pracownikowi samochodu służbowego do celów prywatnych. Oznacza to, że takie świadczenie stanowi dla pracownika podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, od którego należy opłacić składki na te ubezpieczenia.
Stanowisko ZUS:
"(…) bezpłatne używanie samochodów służbowych do celów prywatnych przez pracowników nie stanowi przychodu, o którym mówi cytowany § 2 ust. 1 pkt 26 ww. rozporządzenia (rozporządzenia składkowego - przyp. red.), bowiem nie stanowi nabycia artykułu, przedmiotu ani usługi, a jedynie polega na bezpłatnym korzystaniu z rzeczy będącej własnością pracodawcy. Należy podkreślić, że wyłączenie z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne określonych w kategorii przychodów zawarte w ww. rozporządzeniu (…) stanowi wyjątek od ogólnej zasady, iż podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne stanowi przychód, dlatego przepisy te muszą być interpretowane ściśle. Tym samym (…) przepis powołanego § 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia nie znajduje zastosowania w całości." Interpretacja indywidualna Oddziału ZUS w Gdańsku z dnia 29 maja 2013 r., znak: DI/100000/451/659/2013 |
www.SkladkaZUS.pl:
Więcej na stronie www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - sprawdź! | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
Druki
Darmowe druki aktywne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - ZUS
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|